0т і все! Крuмськuй міcт оcтатoчно зрyйнувався, окупантu в nаніці (Фото+відео)
Кримському мосту залишилося ще недовго, всі умови явно проти його існування
Раніше стало відомо, що розуміючи проблему з нестійкістю конструкції Кримського моста, російські окупанти вирішили встановити на підходах до залізничної частини моста сканери, які зможуть просвічувати залізничні вагони з метою визначення типу вантажу і його маси.
Але навіть з такими запобіжними засобами Кримський міст не простоїть. Таку думку висловив інженер, автор двох українських проектів Кримського моста Георгій Росновскій в виданні Обозреватель.
«Вони намагаються себе убезпечити. Максимальні навантаження лімітовані будівельними нормами при проектуванні залізничних мостів. Але і ці норми зараз часто неграмотно складаються. Рух – це вібрація, не тільки рух води або льоду, просадки опор і геологія, але і зовнішня вібрація від навантаження, це все впливає на безпеку », – пише експерт.
Росновскій стверджує, що там дійсно геологічні умови дуже погані. Наприклад, міцні грунти знаходяться дуже глибоко, а палі потрібно забивати ще глибше, щоб вони могли вистояти. Плюс там дуже багато грязьових вулканів, що дуже погано впливає на опори. Та й сама схема моста дуже невдала, він дуже низький і маленькі прольоти між опорами, що дуже погано в умовах проходу льоду, який буде поступово бити і розгойдувати опори.
«Будь-який нахил моста поперечки моста може привести до сходження поїзда з рейок. Але не тільки через тиск льоду і через геологічні просадок може бути поперечний нахил, а через зовнішні навантажень », – підсумував інженер.
Також раніше повідомлялося, що з’явилася серйозна загроза існуванню флори і фауни в Азовському морі. Будівництво Кримського моста призвело до замулювання Керченської протоки, що може привести до катастрофи.
Таку думку висловив у своєму блозі виданню Обозреватель старший науковий співробітник Інституту водних проблем РАН Юрій Медовар. За його словами, йому написав знайомий, який висловив побоювання про Керченську мосту. Він є інженером, тому може судити про це з професійного боку:
«Відносно Керченського моста написав мені інженер з Керчі, який висловив побоювання про те, що протоку стане болотом. Це дуже серйозне питання, і до цього все і йде, за рахунок того, що на фарватері зменшуються глибини за рахунок наносів. Офіційно вже на півтора метра зменшилася глибина ».