Зарплати в доларах, тепло по-новому та сюрприз для “євробляхерів”: що чекає українців вже в лютому

Українців у лютому чекають не тільки перші після подорожчання платіжки за тепло, а й зміцнення гривні, нові валютні правила, подорожчання розмитнення для “євробляхерів”.

Як життя українців може змінитися в наступному місяці, повідомляє Обозреватель.

Нові валютні правила

Одне з головних нововведень лютого – вступ в силу нового “Закону про валюту”, який прийняли ще в минулому році. Нацбанк розробив підзаконні акти і вже з 7 лютого на українців чекає обіцяна “валютна свобода”.

Правда, поки таку свободу швидше можна назвати послабленням, а деякі норми повноцінно дадуть про себе знати тільки через якийсь час. Наприклад, поштовим операторам спростять доступ до валютних операцій. В ідеалі продати і купити валюту можна буде в будь-якому поштовому відділенні.

Якщо, наприклад, в селі або невеликому місті немає обмінника або відділення банку, скористатися можна буде послугами поштового оператора. Також поява нового гравця на валютному ринку може дозволити уникнути валютні спекуляції з боку обмінних пунктів.

Важливо:

  • Ліміти по переказах збільшать. На даний момент без документів українці мають право перевести валюту на суму, еквівалентну 15 тис. грн. У лютому цю норму збільшать до 150 тис. грн, а в майбутньому – зовсім скасують. Також нововведення торкнеться і поштових переказів. Зараз ліміт у валюті – 300 євро. У наступному році його планують збільшити до 10 тис. євро, а в майбутньому прибрати окремі обмеження для поштових переказів.
  • Рублі заборонять, але не всі. Використовувати монети і купюри із зображенням анексованого Росією Криму в Україні заборонять. Йдеться, в тому числі, про купюрі номіналом в 100 рублів.
  • Спростять інвестиції за кордон. Українці без ліцензій зможуть інвестувати гроші за кордон. У самому законі сказано, що отримувати дозвіл від НБУ не доведеться, єдине – про таку операцію слід сповіщати держава для ведення статистики.

Долар подешевшає

“У нас в грудні і січні гривня знецінюється – це класика… Але, як правило, починаючи з лютого гривня починає зміцнюватися”, – пояснює економіст Борис Кушнірук.

До початку лютого експортери отримують першу валютну виручку. Традиційно в цей період починається період сезонного зміцнення. В цьому році, враховуючи, що девальвація в кінці 2018 го була незначною. Великого відкату чекати не варто. Відзначимо, в цілому за минулий рік гривня зміцнилася на 1,4%.

За оцінками фінансового аналітика Володимира Мазуренка курс долара буде перебувати біля позначки 27,8 грн/$ у лютому. Це практично на 20 коп. менше, ніж актуальна вартість валюти.

Як розповів на прес-конференції глава НБУ Яків Смолій, в 2019 році курс долара буде коливатися, при цьому коливання будуть незначними і у регулятора достатньо резервів для того, щоб утримати стабільну ситуацію. “Зовнішня кон’юнктура залежить від зовнішніх ринків. Впливає ціна на нафту, яка коливається на світовому ринку”, – зазначив Смолійю.

Військові отримають підвищені зарплати

У лютому українські військові отримають нові зарплати. Так, з початку року їх оклади переглянули в бік збільшення. Зокрема, командир бригади, якому раніше платили 17,9 тисячі гривень, отримуватиме близько 24,7 тисячі, а його заступник – 24,3 тисячі замість 16,8 тисячі гривень.

При цьому командиру полку підвищили зарплату з 16,8 тисячі гривень до 21,4 тисячі, а його заступнику – з 15,8 тисячі гривень до 20,5 тисячі. Грошове забезпечення командира роти збільшиться з 12,1 тисячі гривень до 15,4 тисячі, а командира взводу – з 10 тисяч гривень до 13,9 тисячі.

Командир танка буде отримувати 11,2 тисячі гривень замість 8,5 тисячі, командир бойової машини – 11,1 тисячі гривень замість 8,4 тисячі, а командир відділення – 10,9 тисячі гривень замість 8,2 тисячі. “Підвищені виплати за січень 2019 року військовослужбовці отримають в лютому”, – резюмували представники 72-ї окремої механізованої бригади ЗС України.

Українці отримають нові платіжки за тепло

З січня в багатьох українських містах переглянули тарифи на опалення. Нові платіжки з урахуванням подорожчання прийдуть уже в лютому. В середньому зростання складе до 24% залежно від регіону і конкретного підприємства. Найзначніше подорожчання очікується в Сумській області.

Як виросли ціни:

  • Дніпропетровська область – подорожчання на 16-18% (залежно від підприємства)
  • Донецька область – на 12%
  • Запорізька область – на 19-20%
  • Івано-Франківська область – на 18%
  • Київська – на 19%
  • Львівська – на 17-19%
  • Миколаївська – на 19-21%
  • Полтавська – на 19%
  • Рівненська – на 18%
  • Сумська – на 17-24%
  • Харківська – на 18%
  • Хмельницька – на 18-19%
  • Черкаська – на 18-21%
  • Чернігівська – на 16%

Вартість електроенергії, відзначили в комісії, не переглядатимуть. Правда, вже в липні наступного року в Україні повинні “відпустити” тарифи на “ток” в результаті запуску ринку електроенергії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *