Немає Вам що там робити: Українцям rотують заборону на поїздки до Росії. Вже повідомuлu деталі

В СБУ хочуть заборонити в’їзд до Росії для спочатку для політиків і чиновників, а потім і для всіх українців.
Порушникам загрожує кримінальна відповідальність.

У відомстві вже підготували відповідний законопроект і готуються передати його в Раду, але юристи в подиві: за їхніми словами, СБУ порушує Конституцію.

«За шкоду інтересам України»

За словами глави СБУ Василя Грицака, ідея законопроекту належить йому особисто. До Кримінального кодексу внесуть правки, згідно з якими за поїздки в РФ політиків і чиновників «з метою нанесення шкоди інтересам України» каратимуть позбавленням волі до трьох років.
А якщо чиновник відправився в Росію повторно або «за попередньою змовою групою осіб», то нехай готується сидіти у в’язниці від трьох до шести років.

Такий ініціативою шоковані юристи. За їхніми словами, вона неконституційна, а формулювання в законопроекті вкрай розмиті. «Використана фраза« поїздка з метою нанесення шкоди »- а в чому полягає ця шкода? – обурюється старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

– Подібні норми до моменту оголошення воєнного стану і прояснення більш конкретних відносин з РФ будуть порушувати Конституцію і норми Конвенції про захист прав людини ».

Крім того, за словами юриста, цей закон дасть можливість правоохоронним органам абсолютно безпідставно шантажувати особи, які підпадають під його дію, і необгрунтовано залучати їх до відповідальності. «Не секрет, що у великої кількості громадян України залишилися родичі в Росії.

І таким законом вони фактично позбавляються права їх відвідувати. Їде до Росії суддя, а його викликають в СБУ і кажуть: «Ви ж завдали Україні шкоду, підірвали довіру до судової влади», або якщо чиновник – «Ви підірвали довіру до держави».

Або якщо людина поїхала в Крим, то скажуть: «А доведіть, що ви поїхали до родичів, а не відпочивати. Відстежити сам факт їхнього візиту спецслужби зможуть елементарно, отримавши доступ до баз прикордонників або відстеживши мобільний телефон ».

Політексперти теж вказують на численні мінуси законопроекту і сподіваються, що в існуючому вигляді він в Раду не потрапить. «У тексті плутанина з поняттями, хто такі політики і чиновники, – каже політексперт Тарас Чорновіл.

– Якщо нинішні депутати і міністри – то так. А вчорашні міністри, хто вони? Якщо він пішов в бізнес і працює в транснаціональній фірмі, яка може мати інтереси в Москві, – напевно, він не є політиком. А якщо колишній міністр-силовик, який готує собі місце в майбутньому уряді, – очевидно, що він політик.
«Особи, уповноважені на виконання державної влади або місцевого самоврядування» – таке формулювання занадто широка, вона охоплює взагалі всіх, навіть депутатів сільрад.

У законодавстві вона не зустрічається ніде і застосовувати її недоцільно. Що стосується дипломатів і послів, які теж потрапляють під дію закону, то вони і так зараз без дозволу в Росію не їздять. Також незрозуміла формулювання «з метою нанесення шкоди інтересам України».

Тобто, якщо представник Генштабу поїхав в РФ, щось розбовтав, але про це не дізналися, то він не винен? »

Тарас Чорновіл звертає увагу, що перед законопроектом є ще бар’єр – хто саме буде вносити його в Раду: «СБУ по субординації не може передати його комусь із депутатів, щоб ті внесли.
Можуть внести текст на розгляд президенту, щоб він став автором законодавчої ініціативи. Але я не думаю, що в нинішньому вигляді законопроект пропустять президентські юристи. Але теоретично у цього закону є шанси на життя, якщо буде прийнятий в цілому закон про засади державної політики з Донбасу ».

Бояться артисти і бізнес

Судячи з логіки прийняття «заборонних» законів (заборона російських соцмереж і платіжних систем, обмеження імпорту російських книг; візування в СБУ російських артистів перед гастролями в Україні; в’їзд росіян в Україні з 1 січня по біопаспортів) цілком ймовірно, що подібні списки будуть розширюватися. Наприклад, радикали, зривають концерти українських артистів, які виступали в Росії, можуть продавити ідею взагалі заборонити нашим артистам туди їздити.

Того ж побоюються і в приватному бізнесі, який зав’язаний на співпрацю з Росією.

Інше питання, як це буде працювати на практиці і чи не обернеться просто тотальним блокуванням виступів російських артистів в Україні.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *