Порошенкa таки загнали. Що відбувається і хто з ним сяде в клітку?
20 травня о 10:00 п’ятий президент України Порошенко втратив недоторканність.
У цей момент вступив в повноваження його наступник Володимир Зеленський, а сам Петро Олексійович втратив імунітет глави держави, який захищав його від кримінального переслідування повідомляє EJ
Увечері того ж дня в Госбюро розслідувань надійшла заява про злочин, вчинений Порошенко.
Як і анонсувалося, його автором виступив відомий юрист, екс-заступник голови АП Андрій Портнов.
А вже сьогодні, 21 травня, за цією заявою «українське ФБР» внесло в ЕРДР відомості в кримінальному провадженні за фактом ймовірного скоєння п’ятим президентом країни державної зради і спроб насильницького захоплення влади.
Журналісти розбиралися, наскільки реалістичним може бути залучення екс-президента до кримінальної відповідальності, і що йому можуть поставити на карб правоохоронці.
пише Страна.уа
Загоничами Порошенко і Ко стануть ГБР і НАБУ
Нагадаємо, що основним публічним ідеологом переслідування Порошенко ще в період його каденції став саме Андрій Портнов.
У бесіді з журналістами він уточнював – його юридична команда вже сьогодні має на руках цілий ряд фактів і заяв про наявність в діях Петра Порошенка складу злочину. Більшість з них стосуються найбільш резонансних для українського суспільства історій.
В першу чергу, це історії, зав’язані на корупції в армії і оборонній сфері, фінансових і податкових порушеннях.
«Ключові люди – це сам Порошенко, Олексій Філатов (заступник голови його адміністрації), Пашинський (глава комітету ВР з нацбезпеки), лідер фракції« Народного фронту »Максим Бурбак, лідер фракції БПП (Артур Герасимов – Прим. Ред. ), Ключові чиновники з оточення Порошенко, бізнес-чиновники. Прізвища все відомі і вони на слуху – зараз ми задокументували понад 10 заяв про злочини, щоб подати їх через два-три дні, тому що потрібно їх процесуальне оформлення … », – говорив Портнов після повернення в Україну.
У бесіді з журналістами він назвав механізм притягнення до кримінальної відповідальності Порошенко і Ко.
«Ми вбачаємо в його діяльності організовану злочинну групу, метою якої після заполученія влади стала монополізація і розподіл фінансових / природних ресурсів … Це маса історій, які на слуху. З урахуванням підслідності, займатися ними повинні Національне антикорупційне бюро і Державне бюро розслідувань », – пояснив Портнов свою логіку дій.
Раніше він вказував – в разі зволікань або бездіяльності силовиків в період «турбулентності» і передачі влади, його команда має намір «медійно підштовхувати» правоохоронців до забезпечення розслідувань.
Втім, як показав приклад його першого ж заяви, воно в установлений КПК термін було внесено в ЕРДР. Подальші процесуальні кроки покажуть, чи було зроблено це «для галочки», або люди в погонах дійсно націлилися на серйозну роботу.
Тим більше, що монопольно (без віз наглядають прокурорів) слідчі органи, очевидно, зробити це не зможуть.
За що «Петру П’ятому» світить термін?
У пулі претензій, про які вже розповів мас-медіа Портнов – ряд скандальних історій, залученим в які в період його каденції виявився Порошенко. У топ-три тим, які найближчим часом можуть стати матеріалами кримінальних справ, юрист називав:
- ситуацію з заводом Кузня на Рибальському », чиїм власником де-юре аж до недавнього часу виступали компанії Петра Порошенка і його друга, нардепа Ігоря Кононенко;
- скандал з розкраданнями в «Укроборонпрому», де як показало розслідування журналістів Bihus.Info, наживали сотні мільйонів на контрабанді і завищених цінах особи з найближчого оточення гаранта Конституції, в тому числі екс-секретаря РНБО Олег Гладковський;
- скандальна схема «Роттердам +» і зловживання в сфері енергетики, про які вже заявив в суді «свідок №1» проти Порошенка – Дмитро Крючков.
Юристи, опитані «Країною», називають ці факти лише вершиною піраміди «ОПГ Порошенко».
Юрій Іващенко, адвокат:
– Я вважаю, що в переліку тих осіб, по кому слід було було організувати кримінальне розслідування діяльності, знаходиться сам Порошенко і його найближче оточення. Перш за все, це ті, хто мав доступ до ресурсів держави: займався бізнесом, користуючись наближеністю до влади.
Оборонна сфера (та ж ситуація в «Укроборонпрому») спливла явно, думаю – розкриється і інша частина деталей по цій частині. «Хворий темою» вважають ситуацію з НКРЕП і тому, що пов’язано з тарифами. Тут і раніше були питання, а сьогодні там корупція цвіте. Третій аспект – впевнений, «вилізуть» люди і схеми, які займалися енергетику, податкову і митницю.
Плюс діяльність Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, а також його екс-глави Юрія Артеменка.
Що стосується самого Порошенка, то особисто для мене вкрай болючою бачиться тема отримання Томосу і спроб втручання держави в церковні справи при ньому. Це було найчистіше внесення розколу та розбрату …
Якщо крали за рахунок корупції в Україні завжди, то війну, в тому числі і елігіозную, розпалювали лише в останні роки при Порошенко. Саме його логічно було б кваліфікувати як організатора злочинної групи, на рахунку якої десятки, а то і сотні злочинів великого масштабу.
Ростислав Кравець, адвокат:
– Тим, що при Порошенко було організовано кримінальне переслідування і засудження його попередника Віктора Януковича, Петро Олексійович сам вирив собі яму, відкривши скриньку Пандори. Природно, що з урахуванням зміни ситуації йому не позаздриш. Але важливим бачиться не тільки «призначення винних», а й розгляду по суті в цілій масі скандальних історій за участю його оточення.
Так, зі ЗМІ ми знаємо, що вже є кримінальна справа за підозрою найближчого оточення Порошенко – маю на увазі історію ГПУ щодо Бориса Ложкіна, Валерії Гонтаревої, Олексія Філатова і т.д. Логічним було б розгляд відносно Степана Кубіва за його «фінти» в частині забезпечення рефінансування банків, необхідно звірити з дійсністю свідчення Крючкова з енергетики, де він називає прізвища Порошенко, Грановського і Кононенко.
Генпрокурору Луценко, очевидно, слід надавати по рукам за його тотальну некомпетентність, а де-юре організувати ревізію гальмування розслідування їм резонансних кримінальних справ, Парубію – за антиконституційні засідання парламенту і ручне протягування законів, Гелетею і Полторак – нагадати Іловайськ, всім варягам (починаючи від Яресько та Супрун, ну і закінчуючи Абромавічус) про процедуру отримання українського громадянства, не варто забувати про найзавзятіших силовиків на кшталт Гізо Углаву, Артема Ситника, Назара Холодницька і Костянтина Ку лику. Їм теж слід нагадати про те, які норми КК України існує, і притягнути до відповідальності.
У свою чергу, екс-заступник голови АП Портнов пояснює, що почати кримінальне переслідування Порошенко його команда має намір не з констатації фінансових порушень, а в частині більш чутливих і «болючих тем». В першу чергу, в частині «азовського інциденту» минулої осені, підсумком якого стало введення воєнного стану в 10 областях України.
«Ми збудували пріоритет, за яким першою заявою про злочин стануть факти про захоплення влади і державній зраді, а також перевищенні повноважень екс-президентом Порошенко. На наш погляд, діючи в корисливих інтересах з метою захопити владу для наживи і розподілу фінансових і природних ресурсів, Порошенко спробував ввести воєнний стан. Для цього він приніс в жертву українських моряків, він точно повинен був усвідомлювати і прогнозувати, що вони як мінімум потраплять в полон, а як максимум можуть загинути. Ми повинні так вибудувати свою юридичну позицію, щоб всі зрозуміли прямий причинно-наслідковий зв’язок між бажанням зберегти владу і жертвуванням українськими громадянами. Але тут не тільки узурпація влади, а й державна зрада. Ми вважаємо, що такі дії принесли збиток обороноздатності України, і вони відбувалися для підриву державної безпеки в інтересах іноземної держави. Тому що Російська Федерація завдяки цьому отримала додаткові важелі внутрішнього впливу на Україну і шантажу », – розповів Портнов в телеефірі.
Від процесуальних кроків наглядають за ГБР прокурорів стане зрозуміло, наскільки реалістичним виявиться «пробна куля» щодо «Петра П’ятого», і кого слідом за ним можуть притягнути до відповідальності силовики за мотивами подій постмайдановской п’ятирічки.