Ніколи не купуйте ці продукти в АТБ: список найнебезпечніших покупок

В АТБ прострочених товарів фактично немає, але все ж є категорії продуктів, які ні в якому разі не варто купувати там.

Справедливості заради відзначимо, що ці продукти взагалі не варто купувати в будь-якому супермаркеті , крім спеціалізованих, пише elise.com.ua .

Ми склали список найнебезпечніших продуктів, які не варто купувати в АТБ та інших супермаркетах України:

1. Зелений салат

Справа в тому, що останнім часом він став продатися в супермаркетах переважно митий і упакований. Це однозначно найсприятливіше середовище для того, щоб в ньому розлучилися бактерії, що викликають кишкові захворювання. А якщо салат і не митий, а лежить на полиці холодильної камери, то лежить там, як правило (напевно ви і самі це помічали), довго. Якісь листя вже пожухли, а то і згнили.

Інша справа – ринок, де салат дбайливо покладений на дерев’яні прилавки і добре провітрюється. Згадайте, чи було хоч раз у вашому житті, щоб вам продали його несвіжим або протекшім, тому що хтось до цього його помив і упакував? Ось і ми такого не пригадуємо.

2. Горіхи

А також всі без винятку продукти, що їх містять, – шоколадки з горіхами, нуга з горіхами, мюслі з горіхами, тістечка з горіхами, суміші сухофруктів з горіхами і куди там їх ще додають. Справа в тому, що термін придатності у таких продуктів заводського виробництва, як правильно, вкрай великий, а значить, горіхи всередині будуть дуже і дуже старі. А в старих горіхах, особливо волоських, утворюється отруйний фермент, який може мати досить погані наслідки для організму, аж до онкології. Тому і горіхи в упаковках в магазині на перекус брати застерігаємо: ви не можете знати їх реальний вік, адже датою виробництва на упаковці може вважатися і дата їх упакованості. Не ризикуйте.

Інша справа – ринок, де вони продаються на вагу, де їх можна понюхати, помацати, перевірити, чи не потемніли, чи не гірчать чи. При бажанні практично в усі перераховані вище закуски ви в змозі додати горіхи самостійно.

3. Чай

Чи не в чаїнках який, а вже готовий до вживання – в пляшках. Тільки вчитайтеся до складу: здається, перед вами пляшечка з полезнейшим прохолодним напоєм, а насправді – одні консерванти і ароматизатори. Сильно здивуємося, якщо до складу входить власне чай. За своїми якостями цей напій не далеко відійшов від шкідливої ​​солодкої газованої води, але поки що йому вдається замаскуватися під хороший.

Інша справа – ринок, де, ви здивуєтеся, продають справжній чай на розлив в пляшках. Його готують для співробітників, яким теж щось пити під час робочого дня потрібно, але ніхто не відмовить вам продати літр-другий.

4. М’ясні нарізки

Тут аналогічно: в заводські додають безліч непотрібних вам стабілізаторів і інших покращувачів смаку.

Інша справа – ринок, де м’ясо прямо від виробника, та ще є можливість попросити відрізати рівно стільки, скільки потрібно. І за нарізування переплачувати не доведеться, в той час як в магазинах готова нарізка, звичайно, вище в ціні цільного шматка.

5. Випічка з фруктовою начинкою

Круасани, булочки з ягодами всередині виглядають дуже апетитно. Однак всередині – фруктові наповнювачі, зручні для виробництва і продажу. Завдяки загусників вони не вбираються в тісто і довше не псуються. Але справжніх ягід ви в них не знайдете.

Інша справа – ринок, де такі ласі пиріжки прямо з печі продає настільки ж рум’яна бабуся, у якої ніколи цієї хімії і не водилося. Причому випічка у неї завжди гаряча, а не вічно холодна, як в магазині.

6. Суміші спецій

Ароматна сіль, різнокольорові горошини запашного перцю – все це прекрасно, але знову ж таки – в суміш можуть затесатися все ті ж консерванти, а ви й не помітите. А деякі недобросовісні виробники замінюють дорогі спеції дешевими аналогами, наприклад, розбавляють шафран.

Інша справа – ринок, де все без винятку спеції продаються на вагу (консерванти в них виключені). Купуйте – і відчувайте себе творцем, змішуйте самі, та так, що в фільмі «Принцеса спецій» такого і не побачиш.

7. Хліб

Ну тут все просто і сумно: хліб з супермаркету нерідко печуть з борошна, яку відбілили за допомогою хімічних речовин (наприклад перекису бензоїлу, який використовують для вибухів в кіно). Таке борошно довго зберігається, в ній не заводяться комахи, а заводяться передумови найнебезпечніших захворювань. Про упакований хліб для тостів заводського виробництва і говорити нічого – тільки погляньте на майже річний термін придатності і склад.

Інша справа – ринок, де ви напевно знайдете того, хто пече хліб сам без будь-якої хімії. Ну напевно. Варто тільки один раз походити довше і поговорити з людьми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *