Тepмlнoв0! П0пeрeдbтe yсiх жiнoк! Уkрaїнкaм oгoлoсuлu вiйнy: зaстaнyть чoлoвiкa вдoмa – в’язнuці не yнuкнyти
Соцпрацівники опитують сусідів і приходять до матерів-одиначок додому з перевірками. Якщо в будинку застукали чоловіка, то мамам загрожують навіть судимості.
У березні цього року мешканка села Заремля Баранівського району Житомирської області була визнана винною в тому, що незаконно оформила як мати-одиначка матеріальну допомогу на дитину.
«При оформленні документів Яна М. вказала, що з батьком дитини не проживає, він не допомагає. Але за фактом з’ясувалося, що вони проживають разом з 2014 року, пов’язані спільним побутом, ведуть господарство і виховують спільну дитину. В результаті обвинувачена завдала збитків державі на 8,5 тис. грн», – встановило слідство.
Жінка зізналася, що пішла на такий крок через гроші, яких катастрофічно не вистачає. Її засудили до штрафу – трохи більше 2 тис. Грн і одного року ув’язнення з випробувальним терміном.
Згідно з даними реєстру судових рішень, лише з початку року було кілька десятків подібних вироків. Ще близько сотні справ зараз розслідуються – слідчі отримують через суди доступ до особових справ та документів молодих мам. Найбільше таких випадків в Закарпатті, також відкриті кримінальні виробництва в Житомирській, Сумській, Чернігівській, Черкаській та Донецькій областях. Всі випадки ідентичні – проживали з батьками, а при оформленні документів вказували, що не знають, де ті перебувають.
Суди, як правило, призначають різні покарання: деякі відбуваються грошовими штрафами, але більшість – умовними термінами на рік. Правда, найчастіше в залі суду мами підпадають під амністію.
Одинокі молоді мами кажуть, що допомога надається не всім, а тільки малозабезпеченим.
«Потрібно зібрати купу документів: хто прописаний, виписку з реєстру РАГСу, що у шлюбі не перебуваєш, а дитина була зареєстрована без батька. Далі кожні півроку все це збирати за новою і вистоювати черги. До слова, коли я оформляла допомогу, то в соцзабезі попередили, що можуть прийти з перевіркою. Вистачило мене тільки на один раз, далі порахувала, що витрачений час того не варто. Але я бачила мам, які живуть з батьками дітей, судячи по речах, не бідують, ходять з дорогими телефонами, а допомога як одинаки отримують, ще й субсидії оформляють », – розповіла нам мешканка Вінниці Анастасія.
До мами-одиночці з Києва Анастасії приходили з перевіркою – чи є вдома чоловік.
«Спочатку попросили показати дитячі речі, коляску, ліжечко. Дивилися, чи немає вдома чоловічих речей. Але про те, хто живе в квартирі, ще з’ясовують у двірників і листонош. Вони про всіх все знають, хто з ким і де живе », – каже Анастасія.
Адвокат розповідає, що найчастіше про «фіктивному самоті» дізнаються від сусідів і друзів, з якими побили горщики.
«Дільничний обійшов сусідів поруч, зверху і знизу – з’ясував, чи живе там чоловік. Як часто буває вдома, гуляє чи з дитиною. Але іноді про такі схемах дізнаються від колишніх подруг, з якими посварилися. А був випадок, коли неофіційна свекруха поквиталась з невісткою, вона сама зателефонувала до органу опіки та повідомила про таку авантюру», – говорить юрист.
Далі, за його словами, соцслужби звертаються в правоохоронні органи, а ті вже беруть через суди дозволу на доступ до речей і особистих речей батьків, запасаються показаннями свідків. Після цього, через суд не складає труднощів довести, що дитина виховується в повній сім’ї з біологічним батьком.
«Матері ж визнаються винними в «шахрайстві» і «підробці документів», отримують штрафи або невеликі кримінальні терміни. А потім потрапляють під амністію. При цьому подібних кримінальних справ і всіляких перевіряючих органів настільки багато, що, за моїми прогнозами, років через п’ять судимості за розкрадання з бюджетів будуть у чверті населення країни. Я знаю про подібні випадки, і тепер ці мами чекають амністії», – впевнений адвокат.
Але найбільше такі афери вдаряють і по дійсним матерям-одиначкам. Вони знаходяться під прицілом десятків перевіряючих органів, які з соцслужб перетворилися в спецслужби, каже адвокат.