Прозвучала страшна правда про Іловайськ, яку дізналися всі – Порошенку стало ніяково, це кінець. Секретні документи оприлюднити і покарати винних
Офіс генерального прокурора України вирішив розсекретити матеріали по справі про Іловайської трагедії на Донбасі. Про це повідомила глава відомства Ірина Венедиктова. Нагадаємо, що 29 серпня 2014 року під час забезпечення в районі Іловайська “зеленого коридору” для виходу з оточення українських військовослужбовців, окупанти розстріляли їх. Тоді загинуло 366 українських військових, 429 отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 потрапили в полон, а 24 пропали безвісти.
Рішення ОГПУ розсекретити матеріали по цій справі проаналізували для порталу “Коментарі” експерти.
Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко підкреслює, що після “Іловайська” пройшло 7 років. І періодично робилися спроби знайти відповіді на питання, пов’язані з цією трагедією.
“Була створена державна комісія, я поряд з низкою інших військових, журналістів входив до її складу. Уже тоді, кілька років тому, було видно, що частина матеріалів знищувалася. Людина слабка сама по собі, робить помилки. А потім частина з цих людей намагається приховати помилки. Тим часом Революція Гідності була якраз за правду і справедливість, — підкреслює генерал. — І запит на правду з того часу великий, в тому числі щодо подій, пов’язаних з Іловайськ. Люди хочуть знати правду і домогтися справедливості: героїв заохотити, негідників покарати відповідно до законодавства України “.
На жаль, але в те, що сталося була і вина нашої держави, вважає генерал.
Він підкреслює, що експрезидент Порошенко і колишній головний військовий прокурор Матіос звели все до того, що в усьому винна Росія.
“Це так, росіяни ввели регулярні війська, після чого почалися проблеми. Але не можна замовчувати і власні помилки, — впевнений Ігор Романенко. — Якби наше військово-політичне керівництво того часу не зупинилася перед Донецьком, перед Луганськом, а продовжило операцію, вийшло на межі, ми мали б зовсім іншу картину. Є військовий закон — поки ти тиснеш, а противник біжить, потрібно продовжувати тиснути. Влітку 2014 го у противника був переполох, він готовий був бігти. Нам тоді пояснювали, що ми за гуманітарні підходи, а тому не станемо штурмувати міста. Але це дилетантський підхід. В результаті Росія ввела війська. Путіну розвідка доповіла, що якщо зараз не вторгнутися, українські військові дійдуть до кордону. Після захоплення Криму і невиразною реакцією на це світової спільноти, Путін знахабнів. І ввів війська на Донбас”.
За словами народного депутата України VIII скликання, представника Мережі захисту національних інтересів “Антс” Наталії Веселової, при президенті Порошенко тема “Іловайська” була більш закрита для обговорення, ніж зараз. Хоч була резонансна і тоді, і зараз.
“Суспільство вимагає відповідей — що це було? Зрозуміло, що трагедія. Але чому? Що до неї призвело? Невдала операція? Несвоєчасне реагування на ті чи інші відомості? Люди, не отримуючи відповіді, починають самі їх придумувати. І це шкодить державі, розколює суспільство. Адже у одних — своя правда, у інших — своя. Безумовно, є необхідність дати відповіді на які стоять ребром питання. Тим більше, що зараз є така можливість. В Офісі генпрокурора розповіли, що опитано безліч свідків, вивчено безліч документів. І знадобився час, щоб зрозуміти картину того, що відбувається”, — вважає Наталія Веселова.
Як відомо, п’ятий президент, нардеп від “Європейської солідарності” Петро Порошенко неодноразово не з’ялявся на допиті до Головної військової прокуратури у справі про військову операцію в Іловайську.