«Транш дадуть!». Українців знову кинули під танк
Україна все-таки отримає транш від Міжнародного валютного фонду. Сума траншу поки не називається, поки також невідомі всі умови надання фінансування з боку фонду. При цьому відзначаються, що ціни на газ для населення будуть підвищені, але в цьому питанні сторони прийшли до компромісу
Про це повідомляє «Апостроф»
Влада України і Міжнародний валютний фонд (МВФ) домовилися про надання країні чергового кредитного траншу. Про це «апостроф» розповіло джерело, близьке до керівництва Національного банку України (НБУ).
Співрозмовник видання не став розкривати деталей досягнутої домовленості, обмежившись лише самим фактом. «Транш дадуть», – сказав він.
Інші джерела «Апострофа», в тому числі в керівництві Європейського Союзу, також підтвердили наявність домовленості про виділення траншу. Один з них відзначив, що Україна, швидше за все, отримає гроші фонду ближче до кінця 2018 року.
Слід зазначити, що транш МВФ крім того, що є істотним фінансовим підмогою для країни – ці кошти, як правило, направляються в міжнародні резерви Національного банку, також є важливим сигналом інвесторам про те, що дана держава – надійний партнер. Відповідно, у цієї держави з’являється шанс залучити додаткове фінансування на зовнішніх ринках.
Ще не до кінця ясно, наскільки будуть підвищені тарифи на газ, – а вони збільшуватися будуть, розповіли джерела «Апострофа». Інша справа, що, за даними одного зі співрозмовників видання, підвищення буде не разовим, а поетапним. «Очікується шість етапів підвищення», – сказало джерело. При цьому він не уточнив, яким повинен бути крок підвищення цін.
МВФ раніше оцінював збільшення ціни газу для населення в межах 60%, український уряд було готове піти не більше ніж на 30% -е зростання. На сьогодні тариф для населення становить 4942 гривні за 1 тисячу кубометрів (без ПДВ). Таким чином, збільшення на 30% доведе ціну до 6425 гривень, а на 60% – до 7907 гривень за 1 тисячу кубометрів (без ПДВ). При цьому збільшення ціни газу неминуче призведе до зростання інших комунальних тарифів.
Якщо дані джерела видання вірні, то підвищення газових цін в шість етапів, швидше за все, буде означати збільшення по 10% на кожному з них. Тобто в даному випадку буде прийнята позиція МВФ, який вимагає підняття цін на 60%.
Але і уряд в цьому випадку не опиниться в програші – поступове збільшення тарифів буде не таким болісним на відміну від разового, наприклад, на ті ж 30%, до того ж прямо напередодні опалювального сезону з очевидним підвищенням інших тарифів, перш за все, на опалення.