Трuмайтесь! Всі майбутні пенсії понuзuлu на 26 відсотків
Пенсійна реформа в Україні почала працювати на повну силу. Вперше в березні перерахували пенсії за новими правилами індексації. Про це розповіли і президент, і прем’єр, і профільний міністр і навіть окремі депутати. Підвищення на 255 грн вже маленька перемога.
Але ця маленька перемога ніяк не компенсує великі поразки. Ми знову втратили час. Обіцяна реформа виявилася «ремонтом» старої системи, а не запуском нових правил. Головне, що повинні були зробити – запустити накопичувальне пенсійне страхування – так і не зробили. В черговий раз.
Як в результаті реальна реформа не відбулася. І ось чому:
– проблема низьких пенсій тільки погіршилася
Так, в Мінсоцполітики справедливо звітують: якщо раніше на мінімалки були більше 8 млн пенсіонерів, зараз тільки 2,1 млн. Але! Всі майбутні пенсії знизили на 26%. Тобто старі виплати підвищили, але у всіх майбутніх пенсіонерів забрали.
Фактично в рамках реформи «вартість» кожного відпрацьованого року скоротили з 1,35 до 1% розрахункового заробітку. А це означає: скільки б ви не працювали, якщо зарплата була нижча за середню, достатньої пенсії (хоча б в розмірі 40% від звичного заробітку) вам не бачити.
– другий рівень пенсійної системи так і не запустили, а обіцяли
Солідарна система (яка діє зараз) високі пенсії може забезпечити тільки суддям. Прості смертні від держави отримають необхідний мінімум. І це правильно. Решту мають накопичити самі. І як же накопичити? Приватні пенсійні фонди працюють без особливих гарантій (докладніше читайте тут), довіри до них немає навіть в самому Кабміні, банківські депозити не розраховані на те, щоб збирати гроші десятиліттями. Та й довіру до банківського сектору самі знаєте, на якому рівні. І тут не потрібно далеко ходити, навіть заступник голови НБУ свої чесно зароблені 300 тис. У твердій валюті зберігає «налом».
Інструментом такого накопичення повинен стати другою рівень. Повинен, але не став. Чому до сих пір не презентували остаточний варіант нової системи? Чому не провели широку дискусію в суспільстві? Обіцяли це зробити до січня 2019 го. Обіцяли, але не зробили.
– пенсійний вік підвищувати побоялися, а це потрібно зробити
Дуже непопулярне твердження, але підвищити пенсійний вік необхідно. І без прив’язки до стажу, як зробили зараз, а для всіх. Електоральні бали на такому рішенні не заробити, але пора вже змиритися з думкою: навіть економічно розвинені країни підвищують пенсійний вік до 65-67 років. Сучасні люди народжують менше і пізніше, живуть довше. І нас це теж стосується.
Тут потрібно знати дві речі. Перша: якщо політики говорять, що середня тривалість життя низька і тому не можна підвищувати пенсійний вік, вони брешуть. Роль грає лише тривалість життя після 60 років. Якщо людина померла в 10, 30, 40 років, він би і так не отримав пенсію. Тому потрібно оцінювати тривалість життя тих, хто дожив до заслуженого відпочинку.
У нас дуже висока смертність до пенсійного віку. І тут проблема і в охороні здоров’я, і у відсутності культури здорового способу життя. Це проблема, яку потрібно вирішувати комплексно: медична реформа, пропаганда здорового способу життя, спорту, просвітницька робота (щеплення потрібно робити обов’язково, а обстежитися хоча б раз на рік).
Друга: у нас просто немає грошей на те, щоб виходити на пенсію раніше за всіх в Європі (до слова, дефіцит Пенсійного фонду в 2019 році становив 167 млрд грн). І в цьому винні всі. І в тому числі ті, хто працює в тіні, не платить податки. Пора вже досягти суспільного консенсусу. Чого ми хочемо? Не платити податки, заробляти в конвертах і виходити на пенсію в 60 років? Тоді, хто б не прийшов до влади, нас чекає жебрацька старість. Якщо ж ми хочемо змінювати ситуацію, потрібно вимагати не підвищити пенсію, а хоча б створити інструменти для того, щоб її заробити. І такий інструмент – накопичувальне пенсійне страхування.
Замість цього у нас, всіх хто ще не вийшов на пенсію, забрали по 26% з майбутніх виплат, а інструмент, який би дозволив компенсувати це «урізання», не ввели.
І поки вихід тільки один – інвестувати в біткоіни (останні три слова повинні бути закреслені) – розраховувати на себе. І якщо вам здається, що думати про пенсію занадто рано, швидше за все, ви сильно помиляєтеся. Щоб нормально жити 20 років на пенсії, відкладати потрібно як мінімум 40 років. І якщо вам вже виповнилося 20, а на пенсію ви хочете вийти в 60 років, вже пора починати відкладати.