Візьмуть відбитки пальців і змусять ходити відмічатися. Влада готує для пенсіонерів приголомшливі правила
Незважаючи на те, що наступний рік – передвиборний і теоретично пенсіонери могли б розраховувати на додаткові «плюшки» від влади, їм навпаки мають намір серйозно закрутити гайки.
Уже з наступного року в Україні можуть ввести тотальну верифікацію одержувачів пенсій. Вона має на увазі, зокрема, масові звірки даних в регіональних підрозділах ПФ із взяттям відбитків пальців, заміною пенсійних посвідчень та інші заходи, які навряд чи обійдуться без великих черг і нервотрепок.
Не виключено, що за рахунок таких перевірок влада зможе якщо і не позбавити людину всієї пенсії, то, як мінімум, урізати її розмір, скажімо, визнавши незаконними ті чи інші надбавки.
Чиновники згадали і про працюючих українців. У 2019 контроль за виплатами ЄСВ (він є головним «наповнювачем Пенсійного фонду) помітно посилять. Для цього уряд вже готує відповідну нормативну базу. Власне, перші сигнали про «вимаганнях» ЄСВ від бізнесу надходять вже зараз.
Всі ці нововведення, нібито, повинні зробити систему пенсійних виплат більш справедливою. Але насправді, за словами економіста Олексія Куща, влада просто гарячково шукають способи залатати діри в Пенсійному фонді. У бюджеті на наступний рік тільки офіційний дефіцит ПФ закладений на рівні 167 млрд. Грн. Плюс – буде ще так звана «діра в дірі» – 10-20 млрд. Грн., Взяти які просто нізвідки, окрім як залізти в кишені пересічним українцям і бізнесу, – говорить економіст Віктор Скаршевський.
Як розповів «Країні» активіст, пенсіонер системи МВС Ігор Сухар, 12 грудня має відбутися чергове засідання Верховного суду з питання розміру пенсій для екс-силовиків. «Йдеться про доплати за особливі умови праці. Вони можуть становити до 50% від розміру базової пенсії, але в існуючих довідках їх немає. А коефіцієнти за преміальні дуже маленькі. Наприклад, до виходу на пенсію цей показник особисто у мене становив 200%, а зараз – всього 0,5%. Високі коефіцієнти поставили тільки міністерським. Це справа буде показовим. Якщо ми його виграємо, зможемо масово вигравати в судах нижчих інстанцій », – каже Сухар.
Сам він, до речі, вже виграв кілька судів. Зокрема, зміг домогтися збільшення граничного розміру пенсії – спочатку він становив 70% від колишньої зарплати, а зараз – 85%.
Але грошей у Пенсійному фонді не вистачає вже зараз. ПФ з літа регулярно «позичає» у Держказначейства, щоб забезпечити більш-менш стабільний графік виплат. Нещодавно парламент вніс зміни до бюджету-2018, перерозподіливши на Пенсійний фонд ще 10,7 млрд. Грн. Це крім уже закладеного дефіциту ПФ близько 140 млрд. Грн., Який покривається за рахунок бюджетних коштів.
У наступному ж році, з урахуванням планованих надбавок, грошей на пенсії потрібно буде ще на 20% більше – близько 400 млрд. Грн. У бюджеті -2019 закладений дефіцит ПФ на рівні 167 млрд. Грн. «При цьому вже зараз можна прогнозувати, що додаткова дірка в ПФ складе не менше 15-20 млрд. Грн.», – каже Скаршевський.
Натиск на працюючих українців буде йти паралельно з «зачистками» самих пенсіонерів. «Країна» вже писала про законопроект «Про верифікації та моніторингу державних виплат», який розробив і передав на затвердження уряду Мінфін.
У ньому прописана схема верифікації одержувачів всіх державних пільг, в тому числі, і пенсій. Якщо документ ухвалять, в Україні буде Сована свого роду «поліція» з пільг, яка стане ретельно перевіряти чи має людина право на ту чи іншу виплату. Причому, на час перевірки – до 30 днів – зможе зупиняти виплати. Перевіряючі зможуть перевіряти всі, починаючи від законності суми нарахованої вам пенсії і закінчуючи особливостями її отримання (скажімо, якщо людина прописана в Україні, а живе на непідконтрольною території).
Але для пенсіонерів готуються і додаткові нововведення. Зокрема, є ідея змусити їх двічі на рік проходити перевірку в регіональних підрозділах Пенсійного фонду – бути туди особисто і заповнювати реєстраційну карту. Плюс – потрібно буде переоформити посвідчення (фото вклеюватиметься на місці, щоб виключити можливість стороні вклейки фото іншої людини). Є навіть ідея брати відбитки пальців у пенсіонерів. Правда, поки ці екстравагантні ноу-хау в конкретних документах не прописані.
«Всі ці пропозиції порушують конституцію України і здоровий глузд. І, якщо і будуть введені, можуть бути оскаржені в судах. У нас є різні реєстри, за якими ПФ може перевірити законність отримання пенсії тим чи іншим чоловіків. А якщо є сумніви – працівники Пенсійного фонду повинні самі приїжджати до пенсіонерів уточнювати питання, що цікавлять їх деталі, а не навпаки. Ситуація, коли люди похилого віку вмирають в чергах за пенсіями, просто ненормальна », – говорить старший партнер адвокатської компанії« Кравець і партнери Ростислав Кравець.
Віктор Скаршевський додав, що провести верифікацію пенсіонерів можна було б дуже легко і без їх фізичного участі – для цього всього лише потрібно об’єднати всі наявні в Україні бази даних. Але влада чомусь не поспішають цього робити, як і проводити аудит ПФ, який повинен був закінчитися ще 9 місяців тому. «Можливо, тому, що саме в каламутній воді будувати пенсійні схеми найпростіше», – підсумував експерт.