Вoнu тaкu зрoбuлu це! ЗA 373 депутати: щoйнo прuйнятo дoвгoочiкyвaнuй зaкoн
Верховна Рада України проголосувала за внесення змін до статті 80 Конституції України щодо скасування недоторканності народних депутатів України. За відповідне рішення про позбавлення народних депутатів недоторканності з 2020 року на засіданні парламенту 3 вересня, як і писало раніше DT.UA, проголосували 373 депутати.
У той же час на початку засідання парламенту ряд фракцій розкритикували законопроект №7203, зазначивши, що депутатська недоторканність повинна залишитися в політичній частині, а паралельно повинен бути затверджений закон про імпічмент президента.
У свою чергу президент Володимир Зеленський під час виступу в парламенті перед голосуванням заявив, що політичні сили кожен раз обіцяли зняти недоторканність, але потім забували про свою обіцянку.
“За депутатами залишається імунітет. Вони не будуть нести відповідальності за політичні рішення, за голосування та інші такі речі. Але якщо депутат збиває людину, чи кришує видобуток бурштину, він повинен нести відповідальність”, – заявив президент
“Просто зробіть те, що ви довгі роки обіцяли людям, простим українцям”, – додав Зеленський.
На першій сесії Верховної Ради дев’ятого скликання 30 серпня народні депутати в першому читанні схвалили проект закону №7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України, внесений до парламенту ще 8-го скликання п’ятим президентом України Петром Порошенко. За попередню версію закону проголосували 363 народних депутата нового скликання.
У червні 2018 року Конституційний суд України дав висновок щодо відповідності цієї ініціативи вимогам ст.157 і ст.158 Основного закону, однак попередня Верховна Рада його так і не проголосувала.
Про наслідки повного скасування депутатської недоторканності звертала увагу Венеціанська Комісія, яка відзначала, що в політичній системі “з вразливою демократією, такою, як в Україні, повне скасування недоторканності може бути небезпечним для функціонування і автономії парламенту”.
У понеділок, 2 вересня, парламентський комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти в ціломузаконопроект про зняття недоторканності з народних депутатів. Планується, що проект закону проголосують вже завтра, 3 вересня.
Раніше притягнути депутата до кримінальної відповідальності можна було тільки при наявності дозволу парламенту. Згідно з процедурою генпрокурор України подавав до Верховної Ради відповідне подання. Спікер парламенту пропонував народному депутату, яким зацікавився генпрокурор, надати письмове пояснення в регламентний комітет. Комітет повинен був його розглянути і передати парламенту свої висновки. Уже після того, як комітет представить свої висновки, парламент протягом семи днів повинен розглянути подання на пленарному засіданні. Але не завжди депутати давали дозвіл на притягнення депутата до відповідальності.
Джерело: dt.ua