Вже понад 90 жepтв та більше як 4000 пoстрaждaлuх: вuбyх в Бейруті oгoлoшeнo трaгeдiєю світового мамштабу

У вівторок, 4 серпня, у порту ліванської столиці Бейрут прогриміли два потужні вибухи, які утворили над містом грибоподібну хмару. Вибухові хвилі швидко поширилися містом, завдавши шкоди навіть на околицях. 

Внаслідок події загинули щонайменше 78 людей, тоді як ще близько чотирьох тисяч осіб отримали поранення різного ступеня тяжкості, повідомляє Аl Jazeera.

В уряді Лівану вважають, що причиною вибуху стали 2 750 тонн конфіскованої аміачної селітри, що впродовж шести років зберігалася в столичному порту без належних заходів безпеки. 

Бейрут оголосили зоною лиха.

ТСН.ua розповідає, що відомо станом на ранок середи, 5 серпня.

Момент вибуху
Першими про вибух у порті ліванської столиці увечері вівторка, 4 серпня, повідомили користувачі соціальних мереж. Офіційна інформація з’явилася о 16:50 за Гринвічем, коли міністр охорони здоров’я Лівану Хамад Хасан повідомив про “сотні поранених”, а у ЗМІ написали про щонайменше десятьох загиблих.

Версії події
Спершу у причетності до вибуху запідозрили Ізраїль, однак, цю версію швидко відкинули, коли ізраїльський міністр закордонних справ Ґабі Ашкеназі заявив, що країна “не причетна до інциденту”, а вибух, найімовірніше, спричинила “аварія з пожежею”. Згодом Ізраїль погодився “відкласти конфлікт” та запропонував допомогу.

Певний час справжня причина інциденту залишалася невідомою. Дехто з журналістів із посиланням на джерела в армії Лівану повідомляв, що вибух міг статися через пожежу на складі з феєрверками, яка розповсюдилася на склад з нітратними добривами, тоді як у Міністерстві внутрішніх справ заявляли, що це може бути певний “вибухонебезпечний матеріал, що був конфіскований багато років тому. Можливо, нітрат”.

Пізніше міністр МВС Лівану Мохаммед Фахмі повідомив, що потужний вибух спричинили 2 750 тонн конфіскованої аміачної селітри, що впродовж шести років зберігалися в столичному порту без належних заходів безпеки.

З цією версією, однак, не погодився американський президент Дональд Трамп, який заявив, що вибух стався через “напад”, а радники з питань військової та національної безпеки США нібито вважають ймовірною причиною катастрофи – “бомбу”. Пізніше цю інформацію спростували у Пентагоні.  

Associated Press

Associated Press


Жертви та постраждалі
Станом на ранок середи, 5 серпня, відомо про щонайменше 87 жертв вибуху та близько чотирьох тисяч травмованих. 

Серед загиблих – генеральний секретар ліванської партії “Катаїб” Назар Наджар’ян. Штаб-квартира однієї з найстаріших партій в країні розташована просто біля морського порту, де стався вибух.

Серед постраждалих – дружина і дочка прем’єр-міністра Лівану Хасана Діаба. 

За даними Товариства Червоного Хреста, щонайменше 60 поранених перебувають у критичному стані.

Внаслідок вибуху також пошкоджено корабель Тимчасових сил ООН в Лівані (ЮНІФІЛ), а частина екіпажу отримала поранення. Стан декого з потерпілих медики оцінюють як критичний. Постраждалих миротворців госпіталізували до найближчих лікарень.

За даними CNN, серед поранених є громадянин Японії. Тим часом у Південній Кореї повідомили, що вибухова хвиля частково пошкодила приміщення посольства, втім, даних щодо південнокорейських жертв поки не надходило. 

Про відсутність інформації щодо постраждалих громадян повідомили й в українському Міністерстві закордонних справ. 

Associated Press
Реакція уряду Лівану
Вища рада оборони Лівану оголосила Бейрут зоною лиха та рекомендувала Кабміну запровадити в столиці двотижневий надзвичайний стан: “Військове відомство виділить частину свого особового складу для виконання спеціальних завдань і доручить Слідчому комітету розібратися в причинах цієї катастрофи”.

Президент Лівану Мішель Аун ухвалив рішення щодо виділення 100 мільярдів ліванських фунтів з бюджету на 2020 рік у вигляді надзвичайних асигнувань. Він доручив виділити кредити для лікарень і виплатити компенсації сім’ям загиблих.

Президент країни також пообіцяв, що винним у нехтуванні заходами безпеки загрожуватиме “найсуворіше покарання”.

Слідчий комітет впродовж п’яти днів повинен повідомити, хто несе відповідальність за катастрофу.

Associated Press
Реакція світу
Одним із перших надати “будь-яку допомогу” Бейруту запропонував прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. На інцидент також відреагували у Саудівській Аравії. 

У Франції заявили, що вже надіслали допомогу до постраждалого регіону, а Катар, Ірак та Кувейт пообіцяли направити польові госпіталі та засоби першої необхідності.

Надіслати гуманітарну допомогу також запропонувала Туреччина. 

Президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці у Twitter написав, що глибоко шокований великою кількістю жертв і новинами про такі страшні вибухи. Він побажав якнайшвидшого одужання пораненим. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *